brat Damian brat Damian
135
BLOG

Uchatkom z Wyspy Mariona mówimy stanowczo „nie”!

brat Damian brat Damian Polityka Obserwuj notkę 1

Aby mi pióro nie zaschło popastwię się trochę nad jednym artykułem z deon.pl, który przed czytaniem mojego tekstu należy przeczytać, lub choćby przejrzeć – przynajmniej końcówkę.

Artykuł pełen jest logicznych przekrętów. Po pierwsze nie wiemy, co CIA robiło w Polsce. Najpierw trzeba by przeprowadzić śledztwo, a dopiero potem wyciągać wnioski. Następnie dziennikarze powinni wezwać do ukarania winnych spośród polskich polityków, którzy pozwolili Amerykanom  stosować tortury na terytorium RP (jeśli to miało miejsce). Tymczasem autor kieruje jakieś niejasne oskarżenie w stronę polskich biskupów. Według tej logiki episkopat RPA powinien wystosować protest przeciw temu, co uchatki robią na Wyspie Mariona. Albo polscy biskupi powinni przeprosić za morderstwo popełnione przez  dwóch nastolatków na rodzicach jednego z nich, bo przecież to Kościół odpowiada za moralne wychowanie młodzieży.

Zamiast zwrócić uwagę na odpowiedzialnych za ewentualnie popełnione przestępstwa, autor kieruje pretensje do naszych biskupów. W Rosji mawia się w takich wypadkach, że kieszonkowiec, którego złapano na gorącym uczynku krzyczy: Łap złodzieja! – oczywiście aby odwrócić uwagę od samego siebie (w tym wypadku od SLD i nie tylko). Po co autor to robi? Przecież sam chyba SLD nie popiera? Myślę, że można to wytłumaczyć na dwa sposoby. Stalin mawiał, że europejscy intelektualiści, którzy głosili peany na temat bolszewizmu, to „pożyteczni idioci”.  Nie chcę autora obrażać, ale jaki jest sens dla katolika w atakowaniu z byle powodu naszych biskupów? Po drugie: Mój dziadek żył w Kielcach i opowiadał mi, że była tam „mojżeszowa” drużyna piłkarska. Po derbach z drużyną „chrześcijańską”, jeśli (jak mówił mój dziadek), „wygrały żydki, to żeśmy ich prali”. Zapytałem się, a jeśli wygrali nasi: „to też żeśmy żydków prali”. Czyli nieważne co, ważne kogo. Kiedyś „Bij Żyda”, dziś „Bij biskupa”. Komuś się to spodoba.

Artykuł jest przykładem dziwacznej idei,  że zadaniem Kościoła jest wystosowywanie różnych apeli i protestów na  każdy wybrany temat. Zostawmy to anglikanom i luteranom. Bo tak naprawdę niezbyt jasne jest, co z takich apeli wynika i czemu służą, oprócz tego, że niektórzy mają natręctwo ich podpisywania. A jeśli już ktoś musi coś podpisać, to rzucam hasło: Uchatkom z Wyspy Mariona mówimy stanowczo „nie”!

brat Damian
O mnie brat Damian

br. Damian TJ. Urodzony 1968 Lublin, uczęszczał do liceum Zamoyskiego. Należał do związanego z „Solidarnością” Niezależnego Ruchu Harcerskiego, potem do podziemnego Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. W 1987 wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Gdyni. Zakończył filozofię w Krakowie na Wydziale Filozoficznym TJ (specjalizacja „kultura, estetyka, mass-media, kino”). Praca dyplomowa u bp. Jana Chrapka. Od 1991 pracował w TVP, jako dziennikarz i producent. Przechodzi szkolenie telewizyjne w Kuangchi Program Service – Tajwan. W 1996 wyjechał na Syberię, gdzie organizuje Studio Telewizyjne „Kana” w Nowosybirsku. Korespondent TVP i Radia Watykańskiego. Pomaga w szkolenia dziennikarzy z Europy Wschodniej w „European Center for Communication and Culture” w Falenicy. W 1999 rozpoczyna studia podyplomowe w szkole filmowej w Moskwie. W tym samym roku składa śluby wieczyste. Studia kończy w 2004 filmem dyplomowym „Wybacz mi Siergiej”, który uzyskał liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach http://www.forgivemesergei.com. Wyjeżdża do Kirgizji - praca charytatywna Kościoła Katolickiego (więzienia, domy inwalidów) i prowadzi Klub Filmowy przy Ambasadzie Watykanu w Biszkeku. W 2006 wyjeżdża na południe Kirgizji, pomaga przy zakładaniu nowych parafii w Dżalalabadzie i Oszu www.kyrgyzstan-sj.org . Buduje i kieruje Domem Rekolekcyjnym nad jeziorem Issyk Kul, gdzie co roku przebywa ponad 1000 dzieci (sieroty, inwalidzi, dzieci z ubogich rodzin, dzieci i młodzież katolicka, studenci muzułmańscy) www.issykcenter.kg . Zakłada Fundacje Charytatywną “Meerim Bulak – Źródło Miłosierdzia” i społeczną „Meerim nuru”. Kapelan więzienia - w tym zajęcia w grupie AA. 2012 w Pawłodarze (Kazachstan). 2012-13 w Domu rekolekcyjnym w Gdyni i w portalu Deon w Krakowie. 2013-14 w Moskwie – odpowiada za sprawy finansowe, prawne, organizacyjne i budowlane Instytutu Teologicznego św. Tomasza. Od 2014 pracuje w Radiu Watykańskim w Rzymie. Od IV 2016 pracuje w TVP przy przygotowaniu transmisji z ŚDM. Obecnie współpracuje z różnymi stacjami telewizyjnymi i redakcjami jako reżyser i dziennikarz. Pisze artykuły między innymi do „Poznaj Świat”, „Góry”, „Gość niedzielny” i „Opoka”. Od 2017 ekonom Apostolskiej Administratury w Kirgistanie, ekonom jezuitów w Kirgistanie, ekonom Fundacji "Meerim Nuru" i Centrum Dziecięcego nad j. Issyk-kul. Przewodnik wysokogórski: organizował wyprawy w Ałtaj, Sajany, Tuwę, Chakasję, na Bajkał, Zabajkale, Kamczatkę, Ałaj, Pamir i Tienszan, Półwysep Kolski. www.tienszan.jezuici.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka