brat Damian brat Damian
3250
BLOG

Każdy z nas jest Bolkiem

brat Damian brat Damian Polityka Obserwuj notkę 133

Nie, nie bynajmniej nie chcę wybielać byłego prezydenta! Nie jestem też zwolennikiem teorii lansowanej przez wielu byłych zetempowców, że każdy, kto żył w PRL był umoczony. Zdecydowanie sprzeciwiam się poglądowi, że odpowiedzialność za komunę rozlewa się na wszystkich, którzy urodzili się przed 4 czerwca 1989. Choć uważam, że ci którzy odsądzają Wałęsę od czci i wiary są bardzo niesprawiedliwi oraz nie mają minimalnego pojęcia jaka była sytuacja młodego robotnika z dziećmi, który uczestniczył w grudniu 70 i jak lekko esbecja mogła go przycisnąć, to jednak jestem przekonany, że to nie zdejmuje z Lecha Wałęsy odpowiedzialności politycznej i moralnej.

Równocześnie uważam, że w całej sprawie nie jest tak ważne, że Wałęsa był TW. Wiele ważniejsze jest jak na oskarżenia pod jego adresem zareagował jako urzędujący prezydent. Chodzi mi to, że historia Bolka jest paralelna do tego co 20 lat temu wydarzyło się w USA. Monica Lewinsky i Bill Clinton. Clinton tak jak Wałęsa klął się na wszystkie świętości, że w Owalnym Gabinecie Monika podawała mu wyłącznie kolejne dokumenty do podpisu i nic więcej. Odrzucał wszelkie oskarżenia z determinacją wartą lepszej sprawy, choć każdemu było jasne, że bezczelnie kłamie. W końcu jednak zdecydował się na wyznanie grzechu i właśnie to przyznanie go uratowało. Wałęsa tego nie zrobił i dalej brnie w coraz bardziej żałosne uniki.

A teraz niech każdy z nas wejdzie w skórę tych prezydentów. Tak jak oni mamy w ciemnych zaułkach naszej duszy i serca, w zakrętach naszej biografii i głębinach naszej świadomości sprawy i słowa o których chcielibyśmy zapomnieć. Są historie które najchętniej wymazalibyśmy gumką do ścierania. Jak byśmy się poczuli, gdyby nagle okazało się, że coś było nagrane ukrytym mikrofonem lub kamerą? Czy naszą pierwszą reakcją nie byłoby układanie planu jak się z oskarżeń wykręcić? Czy ze spoconymi rękami i bijącym sercem nie chodzilibyśmy po pokoju próbując sami sobie udowodnić, że to nie byliśmy my? A czym się od nas różni jakiś prezydent? Tak samo jak my musi po wszystkim spojrzeć dzieciom i żonie w twarz. Oczywiście zaszedł wyżej, to i strach przed upadkiem większy. To nawet go w pewnym sensie usprawiedliwia. My możemy skompromitować się przed rodziną i przyjaciółmi, oni przed całym światem.

Czy mówi coś o tym Biblia? Mówi bardzo precyzyjnie i obrazowo: 2 Księga Samuela rozdz. 11. Historia Dawida i  Batszeby. W Roku Miłosierdzia prośmy więc Boga, abyśmy w chwili prawdy mieli choć tyle odwagi co Bill Clinton, a jeszcze lepiej jak Dawid. Obyśmy jak starożytny izraelski prezydent na słowa Natana: „Ty jesteś tym człowiekiem. Czemu zlekceważyłeś słowo Pana, popełniając to, co złe w Jego oczach?” potrafili odpowiedzieć: «Zgrzeszyłem wobec Pana». Obyśmy wtedy zamiast pokazywać palcem na Bolka, pokazali palcem na siebie.

brat Damian
O mnie brat Damian

br. Damian TJ. Urodzony 1968 Lublin, uczęszczał do liceum Zamoyskiego. Należał do związanego z „Solidarnością” Niezależnego Ruchu Harcerskiego, potem do podziemnego Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. W 1987 wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Gdyni. Zakończył filozofię w Krakowie na Wydziale Filozoficznym TJ (specjalizacja „kultura, estetyka, mass-media, kino”). Praca dyplomowa u bp. Jana Chrapka. Od 1991 pracował w TVP, jako dziennikarz i producent. Przechodzi szkolenie telewizyjne w Kuangchi Program Service – Tajwan. W 1996 wyjechał na Syberię, gdzie organizuje Studio Telewizyjne „Kana” w Nowosybirsku. Korespondent TVP i Radia Watykańskiego. Pomaga w szkolenia dziennikarzy z Europy Wschodniej w „European Center for Communication and Culture” w Falenicy. W 1999 rozpoczyna studia podyplomowe w szkole filmowej w Moskwie. W tym samym roku składa śluby wieczyste. Studia kończy w 2004 filmem dyplomowym „Wybacz mi Siergiej”, który uzyskał liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach http://www.forgivemesergei.com. Wyjeżdża do Kirgizji - praca charytatywna Kościoła Katolickiego (więzienia, domy inwalidów) i prowadzi Klub Filmowy przy Ambasadzie Watykanu w Biszkeku. W 2006 wyjeżdża na południe Kirgizji, pomaga przy zakładaniu nowych parafii w Dżalalabadzie i Oszu www.kyrgyzstan-sj.org . Buduje i kieruje Domem Rekolekcyjnym nad jeziorem Issyk Kul, gdzie co roku przebywa ponad 1000 dzieci (sieroty, inwalidzi, dzieci z ubogich rodzin, dzieci i młodzież katolicka, studenci muzułmańscy) www.issykcenter.kg . Zakłada Fundacje Charytatywną “Meerim Bulak – Źródło Miłosierdzia” i społeczną „Meerim nuru”. Kapelan więzienia - w tym zajęcia w grupie AA. 2012 w Pawłodarze (Kazachstan). 2012-13 w Domu rekolekcyjnym w Gdyni i w portalu Deon w Krakowie. 2013-14 w Moskwie – odpowiada za sprawy finansowe, prawne, organizacyjne i budowlane Instytutu Teologicznego św. Tomasza. Od 2014 pracuje w Radiu Watykańskim w Rzymie. Od IV 2016 pracuje w TVP przy przygotowaniu transmisji z ŚDM. Obecnie współpracuje z różnymi stacjami telewizyjnymi i redakcjami jako reżyser i dziennikarz. Pisze artykuły między innymi do „Poznaj Świat”, „Góry”, „Gość niedzielny” i „Opoka”. Od 2017 ekonom Apostolskiej Administratury w Kirgistanie, ekonom jezuitów w Kirgistanie, ekonom Fundacji "Meerim Nuru" i Centrum Dziecięcego nad j. Issyk-kul. Przewodnik wysokogórski: organizował wyprawy w Ałtaj, Sajany, Tuwę, Chakasję, na Bajkał, Zabajkale, Kamczatkę, Ałaj, Pamir i Tienszan, Półwysep Kolski. www.tienszan.jezuici.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka