brat Damian brat Damian
1722
BLOG

Niech żyją Ukraińcy!

brat Damian brat Damian Społeczeństwo Obserwuj notkę 51

Nie, bynajmniej nie chodzi o Majdan, Donbas lub Krym. Chodzi o zupełnie nasze polskie podwórko. Po dwudziestu latach wróciłem do kraju i dwie rzeczy bardzo mnie zaintrygowały: ilość aptek i ilość języka rosyjskiego (na ulicy, w sklepie, w urzędzie, w aptece itp.).  Apteki, różne ośrodki zdrowia, i dodatki w prasie o zdrowiu – bardzo się to wszystko namnożyło. O czym to świadczy? O tym, że Polska się starzeje. Co  prawda w tym roku z noworodkami jest trochę lepiej, ale już za kilka lat przekroczymy symboliczną liczbę 25 % emerytów. I kto nam staruszkom będzie podstawiał basen i karmił owsianką? Dzieci jak na lekarstwo. Co gorzej w ostatnich dziesięcioleciach straciliśmy miliony młodych. Najbardziej aktywnych, wykształconych, pracowitych. Zasili swoimi mózgami i rękami Anglię, Irlandię, Francję, Stany  i wiele innych krajów. Tylko z mojej najbliższej rodziny wyjechało 6 młodych osób.

Dzięki Bogu tysiącami jadą do nas Ukraińcy. Młodzi, zdrowi, chętni do pracy. Szybko się uczą języka. Kultura, zwyczaje podobne. Nie chcą socjalu, tylko dobrej płacy za dobrą pracę. Nie awanturują się, nie mają pretensji nie wiadomo o co. Nie chcą nas reformować, szybko się asymilują. Religia ta sama. Ich dzieci będą mówić po polsku i pewnie obchodzić polską wigilię.

Właśnie znajomy, który żyje w małej miejscowości koło ośrodka dla uchodźców,  opowiadał jak to u nich po ulicach całe dnie włóczą się watahy młodych mężczyzn. To alternatywa dla Ukraińców. Porównanie naszych braci muzułmanów z naszymi braćmi banderowcami niech sobie każdy zrobi we własnym zakresie. Oczywiście żal Ukrainy, która traci najbardziej aktywny i przedsiębiorczy element. Ale cóż my Polacy mamy prawo martwić się o swoją spokojną starość.

brat Damian
O mnie brat Damian

br. Damian TJ. Urodzony 1968 Lublin, uczęszczał do liceum Zamoyskiego. Należał do związanego z „Solidarnością” Niezależnego Ruchu Harcerskiego, potem do podziemnego Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. W 1987 wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Gdyni. Zakończył filozofię w Krakowie na Wydziale Filozoficznym TJ (specjalizacja „kultura, estetyka, mass-media, kino”). Praca dyplomowa u bp. Jana Chrapka. Od 1991 pracował w TVP, jako dziennikarz i producent. Przechodzi szkolenie telewizyjne w Kuangchi Program Service – Tajwan. W 1996 wyjechał na Syberię, gdzie organizuje Studio Telewizyjne „Kana” w Nowosybirsku. Korespondent TVP i Radia Watykańskiego. Pomaga w szkolenia dziennikarzy z Europy Wschodniej w „European Center for Communication and Culture” w Falenicy. W 1999 rozpoczyna studia podyplomowe w szkole filmowej w Moskwie. W tym samym roku składa śluby wieczyste. Studia kończy w 2004 filmem dyplomowym „Wybacz mi Siergiej”, który uzyskał liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach http://www.forgivemesergei.com. Wyjeżdża do Kirgizji - praca charytatywna Kościoła Katolickiego (więzienia, domy inwalidów) i prowadzi Klub Filmowy przy Ambasadzie Watykanu w Biszkeku. W 2006 wyjeżdża na południe Kirgizji, pomaga przy zakładaniu nowych parafii w Dżalalabadzie i Oszu www.kyrgyzstan-sj.org . Buduje i kieruje Domem Rekolekcyjnym nad jeziorem Issyk Kul, gdzie co roku przebywa ponad 1000 dzieci (sieroty, inwalidzi, dzieci z ubogich rodzin, dzieci i młodzież katolicka, studenci muzułmańscy) www.issykcenter.kg . Zakłada Fundacje Charytatywną “Meerim Bulak – Źródło Miłosierdzia” i społeczną „Meerim nuru”. Kapelan więzienia - w tym zajęcia w grupie AA. 2012 w Pawłodarze (Kazachstan). 2012-13 w Domu rekolekcyjnym w Gdyni i w portalu Deon w Krakowie. 2013-14 w Moskwie – odpowiada za sprawy finansowe, prawne, organizacyjne i budowlane Instytutu Teologicznego św. Tomasza. Od 2014 pracuje w Radiu Watykańskim w Rzymie. Od IV 2016 pracuje w TVP przy przygotowaniu transmisji z ŚDM. Obecnie współpracuje z różnymi stacjami telewizyjnymi i redakcjami jako reżyser i dziennikarz. Pisze artykuły między innymi do „Poznaj Świat”, „Góry”, „Gość niedzielny” i „Opoka”. Od 2017 ekonom Apostolskiej Administratury w Kirgistanie, ekonom jezuitów w Kirgistanie, ekonom Fundacji "Meerim Nuru" i Centrum Dziecięcego nad j. Issyk-kul. Przewodnik wysokogórski: organizował wyprawy w Ałtaj, Sajany, Tuwę, Chakasję, na Bajkał, Zabajkale, Kamczatkę, Ałaj, Pamir i Tienszan, Półwysep Kolski. www.tienszan.jezuici.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo