brat Damian brat Damian
354
BLOG

Bóg przychodzi do mnie

brat Damian brat Damian Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 2

Delhi. Mglisty zimowy poranek (dla nas byłby to letni). Przed jezuicką szkołę św. Ksawerego zajeżdża pierwszy zielony autobus. Wysypuj się z niego gromadka dzieci w bordowych garniturach i krawatach, szarych swetrach i spodniach, białych koszulkach i czarnych butach. Wszystkie odcienie skóry i przeróżne rysy twarzy. Są też mali sikhowie w kolorowych turbanach. Dzieciarnia biega po ogromnym boisku. Za chwilę nadjeżdża następny autobus i następny, znowu kolejny. Na podjeździe robi się tłok. Autobusy nie nadążają odjeżdżać. Dziesiątki, setki, a potem tysiące dzieci wybiega z autobusów na ogromne boisko. Każde inne, każde niepowtarzalne, pełne życia i radości. Autobusów jest 35, ale jak mówi menadżer szkoły drugie tyle dzieci przyjeżdża same.

Zbliża się Boże Narodzenie. To także przyjazd Dziecka. Bóg przychodzi do mnie i zawsze zaskakuje. Zaskakuje nas taka samo jak zaskoczył Zachariasza, Józefa i Maryję. Pierwsza reakcja to niepokój, strach, zdumienie. Cóżby miało to znaczyć? Jakie zmiany przyniesie to w moim życiu? Bóg zawsze przychodzi inaczej niż byśmy się spodziewali, wbrew naszym planom i ideom. Czasami chce trochę przewrócić do góry nogami nasze życie. Chce się zatrzasnąć drzwi, zamknąć je na kłódkę i żyć po staremu. Dziecko jest zawsze zaskoczeniem i wyzwaniem. Ostatnio rodziły moje dwie siostry – obydwie były przekonane, że są wyśmienicie oczytane i przygotowane na to wydarzenie. Okazało się, że wszystko było zupełnie inaczej niż planowano.

Dlaczego jestem w Delhi? Od miesiąca podróżuję po Indiach i Nepalu i zbieram materiały o  macierzyństwie zastępczym (jeśli to można nazwać macierzyństwem). Zamówienie dziecka kosztuje ok. 30 tyś $, z czego surogatka dostaje 5 tyś. Rodzice wybierają najpierw donorkę komórek jajowych: ważny jest kolor skóry, pochodzenie, wykształcenie. Ostatnio modne są Ukrainki – Hindusi chcą mieć dzieci z jasną skórą. Potem wybiera się su rogatkę: musi być zdrowa i silna. Sztuczne zapłodnienie – produkuje się więcej embrionów, kilka nieudanych pójdzie na wyrzucenie, implantuje się 2-3. Później niektóre z nich się abortuje. Teraz ustalamy termin narodzin – zawsze przez cesarskie cięcie, bo rodzice są zajęci  i nie mogą czekać kiedy surogatka urodzi. Takie nowoczesne „boże narodzenie”. Żadnego zaskoczenia, żadnego daru. Kalkulacja i popis naszej władzy nad drugim człowiekiem.

Często myślimy, że ze względu na nasze błędy, upadki, grzechy i głupotę Bóg do nas już  nie przyjdzie. Że jesteśmy już tacy brzydcy, że tak obraziliśmy Pana Boga, tak daleko od niego odeszliśmy, że nie ma szans żeby do nas zapukał. Tymczasem zielony autobus stoi już pod naszą  bramą i trąbi. Wystarczy ją otworzyć, a dalej Dzieciak już sobie poradzi. Będzie biegał, krzyczał i rozrabiał. To jest właśnie Boże Narodzenie. I tego wszystkim Czytelnikom życzę.

brat Damian
O mnie brat Damian

br. Damian TJ. Urodzony 1968 Lublin, uczęszczał do liceum Zamoyskiego. Należał do związanego z „Solidarnością” Niezależnego Ruchu Harcerskiego, potem do podziemnego Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. W 1987 wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Gdyni. Zakończył filozofię w Krakowie na Wydziale Filozoficznym TJ (specjalizacja „kultura, estetyka, mass-media, kino”). Praca dyplomowa u bp. Jana Chrapka. Od 1991 pracował w TVP, jako dziennikarz i producent. Przechodzi szkolenie telewizyjne w Kuangchi Program Service – Tajwan. W 1996 wyjechał na Syberię, gdzie organizuje Studio Telewizyjne „Kana” w Nowosybirsku. Korespondent TVP i Radia Watykańskiego. Pomaga w szkolenia dziennikarzy z Europy Wschodniej w „European Center for Communication and Culture” w Falenicy. W 1999 rozpoczyna studia podyplomowe w szkole filmowej w Moskwie. W tym samym roku składa śluby wieczyste. Studia kończy w 2004 filmem dyplomowym „Wybacz mi Siergiej”, który uzyskał liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach http://www.forgivemesergei.com. Wyjeżdża do Kirgizji - praca charytatywna Kościoła Katolickiego (więzienia, domy inwalidów) i prowadzi Klub Filmowy przy Ambasadzie Watykanu w Biszkeku. W 2006 wyjeżdża na południe Kirgizji, pomaga przy zakładaniu nowych parafii w Dżalalabadzie i Oszu www.kyrgyzstan-sj.org . Buduje i kieruje Domem Rekolekcyjnym nad jeziorem Issyk Kul, gdzie co roku przebywa ponad 1000 dzieci (sieroty, inwalidzi, dzieci z ubogich rodzin, dzieci i młodzież katolicka, studenci muzułmańscy) www.issykcenter.kg . Zakłada Fundacje Charytatywną “Meerim Bulak – Źródło Miłosierdzia” i społeczną „Meerim nuru”. Kapelan więzienia - w tym zajęcia w grupie AA. 2012 w Pawłodarze (Kazachstan). 2012-13 w Domu rekolekcyjnym w Gdyni i w portalu Deon w Krakowie. 2013-14 w Moskwie – odpowiada za sprawy finansowe, prawne, organizacyjne i budowlane Instytutu Teologicznego św. Tomasza. Od 2014 pracuje w Radiu Watykańskim w Rzymie. Od IV 2016 pracuje w TVP przy przygotowaniu transmisji z ŚDM. Obecnie współpracuje z różnymi stacjami telewizyjnymi i redakcjami jako reżyser i dziennikarz. Pisze artykuły między innymi do „Poznaj Świat”, „Góry”, „Gość niedzielny” i „Opoka”. Od 2017 ekonom Apostolskiej Administratury w Kirgistanie, ekonom jezuitów w Kirgistanie, ekonom Fundacji "Meerim Nuru" i Centrum Dziecięcego nad j. Issyk-kul. Przewodnik wysokogórski: organizował wyprawy w Ałtaj, Sajany, Tuwę, Chakasję, na Bajkał, Zabajkale, Kamczatkę, Ałaj, Pamir i Tienszan, Półwysep Kolski. www.tienszan.jezuici.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo