brat Damian brat Damian
580
BLOG

Zniewolony umysł

brat Damian brat Damian Społeczeństwo Obserwuj notkę 5

W centrum Rzymu obok Forum Romanum i naprzeciw wybudowanego przez masonów Ołtarza Ojczyzny znajduje się Pałac Wenecki. To tu urzędował papież zanim przeniósł się do Watykanu. W pałacu jest słynne okno, które wychodzi na Plac Wenecki. Dlaczego słynne? Bo z niego do zebranych tłumów przemawiał Benito Mussolini. Jeśli widzieliśmy kiedyś filmy z przemawiającym Mussolinim, to właśnie przemawiał on z tego okna. Na górze wódz, na dole tłum. Falujący tłum. Takie same falujące tłumy można było zobaczyć w Berlinie i Norymberdze podczas wieców Hitlera, a w Moskwie na Placu Czerwonym, gdy przemawiał Stalin. Gdy zmarł Kim Ir Sen telewizja pokazywała zawodzący i falujący tłum kobiet wokół pomnika wodza. Takie same tłumy tysiące lat temu falowały na Bliskim Wschodzie w świątyniach przed posągami Asztarte, Baala czy Dagona. Falowanie tłumu jest widocznie odruchem religijnym.

Mam znajomego, które jest bardzo kościelnym człowiekiem. Dużo udziela się w grupie modlitewnej i dobrze zna ludzkie nieszczęścia czy biedy. Opowiadając historie różnych ludzi bardzo dobrze wyłapuje źródło ich życiowych problemów. Krótko mówiąc orientuje się na czym życie polega. Ale wystarczy, że przejdziemy na bardziej abstrakcyjne tematy społeczno-polityczne i robi on zaskakującą woltę. In vitro – trzeba zrozumieć, że ludzie mają prawo na dziecko, homoseksualiści też mają prawo na szczęście, nie wolno kobiety zmuszać to heroizmu, niech młodzi sami zdecydują itp. Zawsze mnie to dziwiło i próbowałem pokazać mu, że jest szalenie niekonsekwentny: w indywidualnych wypadkach jasno widzi zło, a w wymiarze społecznym je pomija. Przypadkowo wydała się przyczyna tej przedziwnej schizofrenii. Otóż mój znajomy od lat czyta wyłącznie GW, TP i ogląda Wiadomości o 19.30. Od lat, tylko i wyłącznie. Od lat 30 minimum. 

Uważamy się za bogów, ale w rzeczywistości człowiek jest niezwykle kruchym stworzeniem. Niezależność myślenia jest raczej rzadkością niż regułą. Dyktatorzy mówią tłumom to, co tłumy chcą słyszeć, a za jedno kropla za kroplą sączą swoją wizję świata. W Rosji 90 % ludzi ślepo wierzy Putinowi. Zdecydowana większość z nich ogląda tylko kilka głównych kanałów telewizji. Nie trzeba było wiele, tylko posadzić na dyrektorskim biurku swojego człowieka i sprawa załatwiona. Potem starczyło kilka lat by „uporządkować świat” i wirtualny obraz wpompować ludziom do głowy. Jeśli przyjrzymy się bliżej, to w Europie nie jest bynajmniej lepiej: poprawność polityczna przeżarła nasze mózgi nie gorzej niż putinomania zniewoliła Rosjan. Widać to szczególnie w przypadku kryzysu uchodźców, gdzie tak politycy, jak i całe narody zachowywały się niezgodnie ze zdrowym rozsądkiem i logiką. Widocznie jest tak, że kiedy usuwa się Boga z życia społeczeństwa, to równocześnie usuwa się zasadnicze podstawy racjonalności w funkcjonowaniu państwa i narodu.  

Człowiek ma też głęboko osadzone religijne potrzeby. Musi komuś wierzyć i komuś oddawać cześć. A jeśli jest w tłumie to musi falować. To dlatego Jezus z takim naciskiem podkreślał, że trzeba poznać prawdę, a prawda nas wyzwoli. Poznanie prawdy nie jest bynajmniej czymś prostym. Przy tym się trzeba nieźle napocić. Duże łatwiej jest pofalować trochę z tłumem i się uspokoić.

brat Damian
O mnie brat Damian

br. Damian TJ. Urodzony 1968 Lublin, uczęszczał do liceum Zamoyskiego. Należał do związanego z „Solidarnością” Niezależnego Ruchu Harcerskiego, potem do podziemnego Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. W 1987 wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Gdyni. Zakończył filozofię w Krakowie na Wydziale Filozoficznym TJ (specjalizacja „kultura, estetyka, mass-media, kino”). Praca dyplomowa u bp. Jana Chrapka. Od 1991 pracował w TVP, jako dziennikarz i producent. Przechodzi szkolenie telewizyjne w Kuangchi Program Service – Tajwan. W 1996 wyjechał na Syberię, gdzie organizuje Studio Telewizyjne „Kana” w Nowosybirsku. Korespondent TVP i Radia Watykańskiego. Pomaga w szkolenia dziennikarzy z Europy Wschodniej w „European Center for Communication and Culture” w Falenicy. W 1999 rozpoczyna studia podyplomowe w szkole filmowej w Moskwie. W tym samym roku składa śluby wieczyste. Studia kończy w 2004 filmem dyplomowym „Wybacz mi Siergiej”, który uzyskał liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach http://www.forgivemesergei.com. Wyjeżdża do Kirgizji - praca charytatywna Kościoła Katolickiego (więzienia, domy inwalidów) i prowadzi Klub Filmowy przy Ambasadzie Watykanu w Biszkeku. W 2006 wyjeżdża na południe Kirgizji, pomaga przy zakładaniu nowych parafii w Dżalalabadzie i Oszu www.kyrgyzstan-sj.org . Buduje i kieruje Domem Rekolekcyjnym nad jeziorem Issyk Kul, gdzie co roku przebywa ponad 1000 dzieci (sieroty, inwalidzi, dzieci z ubogich rodzin, dzieci i młodzież katolicka, studenci muzułmańscy) www.issykcenter.kg . Zakłada Fundacje Charytatywną “Meerim Bulak – Źródło Miłosierdzia” i społeczną „Meerim nuru”. Kapelan więzienia - w tym zajęcia w grupie AA. 2012 w Pawłodarze (Kazachstan). 2012-13 w Domu rekolekcyjnym w Gdyni i w portalu Deon w Krakowie. 2013-14 w Moskwie – odpowiada za sprawy finansowe, prawne, organizacyjne i budowlane Instytutu Teologicznego św. Tomasza. Od 2014 pracuje w Radiu Watykańskim w Rzymie. Od IV 2016 pracuje w TVP przy przygotowaniu transmisji z ŚDM. Obecnie współpracuje z różnymi stacjami telewizyjnymi i redakcjami jako reżyser i dziennikarz. Pisze artykuły między innymi do „Poznaj Świat”, „Góry”, „Gość niedzielny” i „Opoka”. Od 2017 ekonom Apostolskiej Administratury w Kirgistanie, ekonom jezuitów w Kirgistanie, ekonom Fundacji "Meerim Nuru" i Centrum Dziecięcego nad j. Issyk-kul. Przewodnik wysokogórski: organizował wyprawy w Ałtaj, Sajany, Tuwę, Chakasję, na Bajkał, Zabajkale, Kamczatkę, Ałaj, Pamir i Tienszan, Półwysep Kolski. www.tienszan.jezuici.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo