We Francji rocznie umiera 800 księży, a święci się 100.
Luksemburg przygotowuje się do rozdziału Kościoła od państwa. Trzykrotnie zmniejszą się rządowe dotacje do Kościoła, a w szkołach zamiast religii katolickiej dzieci będą się uczyć „Wychowania do war
We Francji rocznie umiera 800 księży, a święci się 100. Luksemburg przygotowuje się do rozdziału Kościoła od państwa. Trzykrotnie zmniejszą się rządowe dotacje do Kościoła, a w szkołach zamiast religii katolickiej dzieci będą się uczyć „Wychowania do war
brat Damian brat Damian
2544
BLOG

Kościół mały, ale jary

brat Damian brat Damian Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 131

We Francji rocznie umiera 800 księży, a święci się 100.

Luksemburg przygotowuje się do rozdziału Kościoła od państwa. Trzykrotnie zmniejszą się rządowe dotacje do Kościoła, a w szkołach zamiast religii katolickiej dzieci będą się uczyć „Wychowania do wartości”. Nastąpi to najprawdopodobniej za pół roku, po rozpisanym w tej sprawie referendum. Aby sprostać nowej sytuacji, Kościół katolicki szykuje się do drastycznej redukcji liczby parafii: z 274 pozostanie zaledwie 30. Nie jest jasne, co stanie się z „osieroconymi” kościołami i kaplicami. W całym Luksemburgu jest ich około 500.

W Holandii w diecezji Utrechtu w nadchodzącym ćwierćwieczu  przewiduje się, że z używanych obecnie 300  kościołów pozostanie tylko 20.

Kościół katolicki w Danii od przyszłego roku przejdzie gruntowną reformę strukturalną. Spowodowane jest przede wszystkim sekularyzacją społeczeństwa, niepłaceniem podatku kościelnego przez wiernych, liczebnym kurczeniem się zgromadzeń zakonnych i przejmowaniem ich dzieł przez diecezję, a także dużym rozproszeniem wiernych i małymi parafiami. Zmiany ogłoszone w ostatnim czasie obejmują przejście ze struktury 47 parafii na 27 samowystarczalnych ośrodków pastoralnych obsługujących wiele kościołów, z kilkoma księżmi mieszkającymi wspólnie. Zostaną także wystawione na sprzedaż budynki i lokale kościelne.

Rzuca się w oczy to, że kurczenie Kościoła przede wszystkim dotyczy krajów, które zaraz po ostatnim Soborze rozpoczęły różne nierozważne reformy i eksperymenty. Jednak i w  Polsce w 1980 r. 51% ludzi  chodziło co niedzielę do kościoła, w latach  90tych  43-47%, a dzisiaj 39 % - tendencja jest jasna.

Oczywiście może nas to trwożyć, ale zwróćmy uwagę, że jest to powrót do pewnej normalności. W czasach rzymskich, w okresach kiedy nie było prześladowań, ocenia się, że chrześcijanie w niektórych częściach imperium liczyli maksimum 5-10% ludności. Dopiero gdy nastąpiło uznanie chrześcijaństwa za religię państwową w krótkim czasie wszyscy się ochrzcili. Ochrzczenie całej ludności nigdy nie oznaczało, że wszyscy zostali ludźmi wierzącymi. Wielu przyjmowało Kościół i jego nauczanie jako religię, a nie wiarę.

Sam Jezus w Ewangelii ma jasną wizję, że Kościół nie będzie masowym, tylko małą grupą wierzących: „Nie bój się, mała trzódko, gdyż spodobało się Ojcu waszemu dać wam królestwo” (Mt 12, 32). Ta trzódka jest mała, pogardzana, zepchnięta na margines, prześladowana przez większość, ale zarazem ma być światłem: „Niech świeci wasze światło przed ludźmi, aby widzieli wasze dobre uczynki i chwalili Ojca waszego, który jest w niebie”(Mt 5, 16). Nie mamy być całym światem, ale światłem, które ten świat oświeca: „Wy jesteście światłem świata”. Nie mamy być całą ziemią, ale solą, która nadaje smak całej ziemie: „Wy jesteście solą dla ziemi.”

Jezus stawia na jakość, a nie ilość, i to powinno nas cieszyć, a nie smucić. Od czasu Soboru Watykańskiego II trwa nieustannie „przeformatowywanie” Kościoła i dzieje się to na różnych poziomach. Przede wszystkim Kościół przestaje być instytucją klerykalną, organizacją zależną całkowicie od księży i zakonników. W Kościele coraz większą rolę grają świeccy. To oni coraz bardziej decydują o obliczu Kościoła. I nie chodzi tutaj o grupę wyizolowanych intelektualistów, jak to np. w Polsce było z środowiskiem Tygodnika Powszechnego, lecz o tysiące różnych ruchów i organizacji skupiających miliony katolików na całym świecie. To oni decydują o duchowej odnowie Kościoła po ostatnim Soborze. Są największą siłą napędową odnowy parafii, ewangelizacji, obrony życia. Oczywiście to jest elita, która nie obejmuje całego społeczeństwa Europy, ale tak ma właśnie być. Nie chodzi przecież teraz o to, by chrzcić całe narody jak to było w średniowieczu lub w czasach podbojów Ameryki i Azji. Obecnie Kościół jest budowany z cegieł, z których każda to jeden człowiek, która uznaje Jezusa za Pana swojego życia. 

brat Damian
O mnie brat Damian

br. Damian TJ. Urodzony 1968 Lublin, uczęszczał do liceum Zamoyskiego. Należał do związanego z „Solidarnością” Niezależnego Ruchu Harcerskiego, potem do podziemnego Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. W 1987 wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Gdyni. Zakończył filozofię w Krakowie na Wydziale Filozoficznym TJ (specjalizacja „kultura, estetyka, mass-media, kino”). Praca dyplomowa u bp. Jana Chrapka. Od 1991 pracował w TVP, jako dziennikarz i producent. Przechodzi szkolenie telewizyjne w Kuangchi Program Service – Tajwan. W 1996 wyjechał na Syberię, gdzie organizuje Studio Telewizyjne „Kana” w Nowosybirsku. Korespondent TVP i Radia Watykańskiego. Pomaga w szkolenia dziennikarzy z Europy Wschodniej w „European Center for Communication and Culture” w Falenicy. W 1999 rozpoczyna studia podyplomowe w szkole filmowej w Moskwie. W tym samym roku składa śluby wieczyste. Studia kończy w 2004 filmem dyplomowym „Wybacz mi Siergiej”, który uzyskał liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach http://www.forgivemesergei.com. Wyjeżdża do Kirgizji - praca charytatywna Kościoła Katolickiego (więzienia, domy inwalidów) i prowadzi Klub Filmowy przy Ambasadzie Watykanu w Biszkeku. W 2006 wyjeżdża na południe Kirgizji, pomaga przy zakładaniu nowych parafii w Dżalalabadzie i Oszu www.kyrgyzstan-sj.org . Buduje i kieruje Domem Rekolekcyjnym nad jeziorem Issyk Kul, gdzie co roku przebywa ponad 1000 dzieci (sieroty, inwalidzi, dzieci z ubogich rodzin, dzieci i młodzież katolicka, studenci muzułmańscy) www.issykcenter.kg . Zakłada Fundacje Charytatywną “Meerim Bulak – Źródło Miłosierdzia” i społeczną „Meerim nuru”. Kapelan więzienia - w tym zajęcia w grupie AA. 2012 w Pawłodarze (Kazachstan). 2012-13 w Domu rekolekcyjnym w Gdyni i w portalu Deon w Krakowie. 2013-14 w Moskwie – odpowiada za sprawy finansowe, prawne, organizacyjne i budowlane Instytutu Teologicznego św. Tomasza. Od 2014 pracuje w Radiu Watykańskim w Rzymie. Od IV 2016 pracuje w TVP przy przygotowaniu transmisji z ŚDM. Obecnie współpracuje z różnymi stacjami telewizyjnymi i redakcjami jako reżyser i dziennikarz. Pisze artykuły między innymi do „Poznaj Świat”, „Góry”, „Gość niedzielny” i „Opoka”. Od 2017 ekonom Apostolskiej Administratury w Kirgistanie, ekonom jezuitów w Kirgistanie, ekonom Fundacji "Meerim Nuru" i Centrum Dziecięcego nad j. Issyk-kul. Przewodnik wysokogórski: organizował wyprawy w Ałtaj, Sajany, Tuwę, Chakasję, na Bajkał, Zabajkale, Kamczatkę, Ałaj, Pamir i Tienszan, Półwysep Kolski. www.tienszan.jezuici.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo