brat Damian brat Damian
1231
BLOG

Patriotyzm upaństwowiony

brat Damian brat Damian Patriotyzm Obserwuj temat Obserwuj notkę 48

Na marginesie listu Episkopatu o patriotyzmie i wielu celnych spostrzeżeń w nim zawartych warto zwrócić uwagę na pewne nowe, a niepokojące zjawisko. Biskupi słusznie zauważają, że w ostatnich latach zauważamy renesans patriotyzmu, szczególnie wśród młodzieży. Mimo programowego opluwania polskości i deprecjonowania miłości do Ojczyzny duża część młodzieży poszła kontra tym tendencjom. Iluż różnych autorytetów i idoli powtarzało w mediach, że „nie chcą żyć w tym kraju i się go wstydzą”. Że zaścianek, głupota, obciach i brzydko pachnie. Reakcją na to było tłumne chodzenie na Marsz Niepodległości. Sterowane przez UE deprecjonowanie wartości narodowych przynosiło dokładnie odwrotny skutek niż planowany. Próba zamienienia orła kurą z czekolady spowodowała masowe używanie gadżetów patriotycznych.

W ostatnim jednak czasie sytuacja się zmieniła. Na przykład do niedawna żołnierze wyklęci byli dalej wyklęci. Rządzące, intelektualne i artystyczne elity wypowiadały się o nich pogardliwie, a często nawet wrogo. Ta niechęć do patriotyzmu ze strony mainstreamu wzbudzała wśród młodych postawę buntu i zainteresowania polskością oraz „swojskością”. Tymczasem teraz idzie za pieniądze państwa bardzo silna propaganda doceniania dorobku podziemia antykomunistycznego. Nowe władze przykładają też dużą uwagę do popierania postaw patriotycznych. W sumie dobrze. Pytanie jednak jak to się robi i jakiej to jest jakości? Nachalne i mało atrakcyjne machanie biało-czerwoną flagę może przynieść odwrotne efekty. Prości ludzie, a szczególnie młodzież, szybko się zorientuje, że władza próbuje wycierać sobie buzię flagą narodową. Będzie bardzo źle, jeśli młodzi zaczną myśleć, że patriotyzm to jedynie część politycznej gry. Młodzi szukają prawdy i są w kontrze do wszelkiego zakłamania, nawet tego, które ma szczytne ideały na sztandarach. Dla przykładu skarżenie się PO do UE na Polskę nie przysłużyło się wizerunkowo tej partii, a na odwrót wzmocniło poczucie tożsamości wielu Polaków. Dlatego może lepiej trochę przyhamować? Niech patriotyzm będzie dalej w dużej mierze inicjatywą oddolną niezbyt nachalnie wspieraną przez państwo.  Z miłości do Ojczyzny byłoby lepiej jeśli niektórzy mniej by się tą miłością chwalili, szczególnie jeśli otrzymują za to państwowe pieniądze. 

brat Damian
O mnie brat Damian

br. Damian TJ. Urodzony 1968 Lublin, uczęszczał do liceum Zamoyskiego. Należał do związanego z „Solidarnością” Niezależnego Ruchu Harcerskiego, potem do podziemnego Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. W 1987 wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Gdyni. Zakończył filozofię w Krakowie na Wydziale Filozoficznym TJ (specjalizacja „kultura, estetyka, mass-media, kino”). Praca dyplomowa u bp. Jana Chrapka. Od 1991 pracował w TVP, jako dziennikarz i producent. Przechodzi szkolenie telewizyjne w Kuangchi Program Service – Tajwan. W 1996 wyjechał na Syberię, gdzie organizuje Studio Telewizyjne „Kana” w Nowosybirsku. Korespondent TVP i Radia Watykańskiego. Pomaga w szkolenia dziennikarzy z Europy Wschodniej w „European Center for Communication and Culture” w Falenicy. W 1999 rozpoczyna studia podyplomowe w szkole filmowej w Moskwie. W tym samym roku składa śluby wieczyste. Studia kończy w 2004 filmem dyplomowym „Wybacz mi Siergiej”, który uzyskał liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach http://www.forgivemesergei.com. Wyjeżdża do Kirgizji - praca charytatywna Kościoła Katolickiego (więzienia, domy inwalidów) i prowadzi Klub Filmowy przy Ambasadzie Watykanu w Biszkeku. W 2006 wyjeżdża na południe Kirgizji, pomaga przy zakładaniu nowych parafii w Dżalalabadzie i Oszu www.kyrgyzstan-sj.org . Buduje i kieruje Domem Rekolekcyjnym nad jeziorem Issyk Kul, gdzie co roku przebywa ponad 1000 dzieci (sieroty, inwalidzi, dzieci z ubogich rodzin, dzieci i młodzież katolicka, studenci muzułmańscy) www.issykcenter.kg . Zakłada Fundacje Charytatywną “Meerim Bulak – Źródło Miłosierdzia” i społeczną „Meerim nuru”. Kapelan więzienia - w tym zajęcia w grupie AA. 2012 w Pawłodarze (Kazachstan). 2012-13 w Domu rekolekcyjnym w Gdyni i w portalu Deon w Krakowie. 2013-14 w Moskwie – odpowiada za sprawy finansowe, prawne, organizacyjne i budowlane Instytutu Teologicznego św. Tomasza. Od 2014 pracuje w Radiu Watykańskim w Rzymie. Od IV 2016 pracuje w TVP przy przygotowaniu transmisji z ŚDM. Obecnie współpracuje z różnymi stacjami telewizyjnymi i redakcjami jako reżyser i dziennikarz. Pisze artykuły między innymi do „Poznaj Świat”, „Góry”, „Gość niedzielny” i „Opoka”. Od 2017 ekonom Apostolskiej Administratury w Kirgistanie, ekonom jezuitów w Kirgistanie, ekonom Fundacji "Meerim Nuru" i Centrum Dziecięcego nad j. Issyk-kul. Przewodnik wysokogórski: organizował wyprawy w Ałtaj, Sajany, Tuwę, Chakasję, na Bajkał, Zabajkale, Kamczatkę, Ałaj, Pamir i Tienszan, Półwysep Kolski. www.tienszan.jezuici.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo