brat Damian brat Damian
1664
BLOG

Czarny na stadionie

brat Damian brat Damian Religia Obserwuj temat Obserwuj notkę 56

Wiozłem dzisiaj Czarnego na lotnisko, to znaczy mojego współbrata z Ugandy, który był w Polsce parę dni z okazji święceń kapłańskich dwóch polskich jezuitów, którzy wraz z nim studiują teologię w Paryżu. W Polsce bardzo mu się podobało, bo „ludzie są tutaj tacy serdeczni i otwarci”. A we Francji? – pytam: „We Francji, Francuzi chcą, abyś był jak Francuz.” Kręcę głową z niedowierzaniem, bo właśnie kilka dni temu mój znajomy, mówił, że córka ma chłopaka murzyna, poznali się w Belgii, ale nie chcą tu (w Polsce) mieszkać, bo tutaj jest rasizm.

Mówię Samuelowi, bo tak ma na imię mój czarny jak smoła współbrat, że dzisiaj jego rodak prowadzi największe w Polsce spotkanie religijne: Jezus na stadionie. Niestety nikt tego Samuelowi nie powiedział. A ja drapię się w głowie i zastanawiam nad tym faktem, że  Ojciec Bashobora, jeden z najsłynniejszych kapłanów katolickich w Polsce, jest czarny jak Samuel, a może jeszcze bardziej. I jak tu wytłumaczyć, że w takim rasistowskim kraju jak Polska Czarny przyciąga tysiące ludzi na stadiony? I to w dodatku jakich ludzi! Katolików, największych przecież rasistów w polskim społeczeństwie. A nie powinien przyciągać, bo przecież dwa lata temu O. Boniecki (skądinąd z jednego z najbardziej antyrasistowskich czasopism w Polsce) ostrzegał, że ten Czarny robi jakie gusła i zaklęcia na stadionie, a głupia gawiedź na to idzie, jak lep na muchy. O. Boniecki ostrzegał, że to afrykański ciemnogród, ale lud w tym roku znowu poszedł słuchać Czarnego? Jak to pojąć? I jaki jest stan tego słynnego polskiego rasizmu?

Wysadziłem czarnego Samuela, co się mu w Polsce bardziej niż we Francji podoba, na lotnisku i  w drodze powrotnej zacząłem myśleć: Jeśli tak źle jest z polskim rasizmem, to może i z antysemityzmem też jest kiepsko, no bo przecież żona Pana Prezydenta … Jak to pomyślałem, to aż się przestraszyłem, że nieświadomie słabość polskiego antysemityzmu obnażę. Jak człowiek za dużo myśli, to coś takiego wymyśli, że aż głowa rozboli. Lepiej włączyć radio. 

brat Damian
O mnie brat Damian

br. Damian TJ. Urodzony 1968 Lublin, uczęszczał do liceum Zamoyskiego. Należał do związanego z „Solidarnością” Niezależnego Ruchu Harcerskiego, potem do podziemnego Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. W 1987 wstąpił do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego w Gdyni. Zakończył filozofię w Krakowie na Wydziale Filozoficznym TJ (specjalizacja „kultura, estetyka, mass-media, kino”). Praca dyplomowa u bp. Jana Chrapka. Od 1991 pracował w TVP, jako dziennikarz i producent. Przechodzi szkolenie telewizyjne w Kuangchi Program Service – Tajwan. W 1996 wyjechał na Syberię, gdzie organizuje Studio Telewizyjne „Kana” w Nowosybirsku. Korespondent TVP i Radia Watykańskiego. Pomaga w szkolenia dziennikarzy z Europy Wschodniej w „European Center for Communication and Culture” w Falenicy. W 1999 rozpoczyna studia podyplomowe w szkole filmowej w Moskwie. W tym samym roku składa śluby wieczyste. Studia kończy w 2004 filmem dyplomowym „Wybacz mi Siergiej”, który uzyskał liczne nagrody na międzynarodowych festiwalach http://www.forgivemesergei.com. Wyjeżdża do Kirgizji - praca charytatywna Kościoła Katolickiego (więzienia, domy inwalidów) i prowadzi Klub Filmowy przy Ambasadzie Watykanu w Biszkeku. W 2006 wyjeżdża na południe Kirgizji, pomaga przy zakładaniu nowych parafii w Dżalalabadzie i Oszu www.kyrgyzstan-sj.org . Buduje i kieruje Domem Rekolekcyjnym nad jeziorem Issyk Kul, gdzie co roku przebywa ponad 1000 dzieci (sieroty, inwalidzi, dzieci z ubogich rodzin, dzieci i młodzież katolicka, studenci muzułmańscy) www.issykcenter.kg . Zakłada Fundacje Charytatywną “Meerim Bulak – Źródło Miłosierdzia” i społeczną „Meerim nuru”. Kapelan więzienia - w tym zajęcia w grupie AA. 2012 w Pawłodarze (Kazachstan). 2012-13 w Domu rekolekcyjnym w Gdyni i w portalu Deon w Krakowie. 2013-14 w Moskwie – odpowiada za sprawy finansowe, prawne, organizacyjne i budowlane Instytutu Teologicznego św. Tomasza. Od 2014 pracuje w Radiu Watykańskim w Rzymie. Od IV 2016 pracuje w TVP przy przygotowaniu transmisji z ŚDM. Obecnie współpracuje z różnymi stacjami telewizyjnymi i redakcjami jako reżyser i dziennikarz. Pisze artykuły między innymi do „Poznaj Świat”, „Góry”, „Gość niedzielny” i „Opoka”. Od 2017 ekonom Apostolskiej Administratury w Kirgistanie, ekonom jezuitów w Kirgistanie, ekonom Fundacji "Meerim Nuru" i Centrum Dziecięcego nad j. Issyk-kul. Przewodnik wysokogórski: organizował wyprawy w Ałtaj, Sajany, Tuwę, Chakasję, na Bajkał, Zabajkale, Kamczatkę, Ałaj, Pamir i Tienszan, Półwysep Kolski. www.tienszan.jezuici.pl

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo